Ekspedycja narciarska na najwyższy szczyt Spitsbergenu – Newtontoppen
Kategoria: projekty specjalne
Termin: 26 marca – 10 kwietnia 2022
Liczba Uczestników: od 4 do max. 6 + polarnik/polarnicy prowadzący ekspedycję
Koszty: 12 500 PLN
Newtontoppen – Góra Newtona, leżący w paśmie Gór Atomowych, w znamienitym sąsiedztwie szczytów innych sławnych astronomów i matematyków, najwyższy szczyt archipelagu Svalbard. Nie imponuje wysokością, wznosi się 1717 m n.p.m., bez trudu można zdobyć go na nartach wyposażonych w foki. Od południa dostępu do szczytu broni jednak potężny lodowiec Łomonosowa (Lomonosovfonna) – mroźny, smagany lodowatym wiatrem, najeżony nunatakami, obejmujący ponad 600 km kwadratowych lodowy płaskowyż.
1
Do tej pory zaledwie kilka polskich wypraw narciarskich stanęło na szczycie Newtontoppen i co ważne, o własnych siłach powróciło do cywilizacji. W 1997 r miało miejsce pierwsze polskie zimowe wejście na Newtontoppen ekspedycji pod wodzą Wojciecha Moskala, w ramach pokonywania „wrzeciona Spitsbergenu” – podwójnego trawersu wyspy N-S (nigdy przed nimi nikt tego nie dokonał). Zaledwie trzy lata później w roku 2000 latem stanęła na szczycie ekipa Alpinusa – wśród nich założyciele firmy Janusz Majer oraz Artur Hajzer. Warto wspomnieć, że w wyprawie uczestniczyła małżonka Artura Hajzera – pierwsza Polka, która osiągnęła najwyższy szczyt Spitsbergenu.
2
Na początku kwietnia 2014 na szczycie Newtontoppen stanęła pierwsza i jak dotąd jedyna wyprawa Narvala, poprowadzona przez Norberta Pokorskiego (kierownik) i Olę Hołdę – Michalską (drugi przewodnik), w której uczestniczyli Gosia Wojtaczka i Witek Drożdż. Czteroosobowy zespół w doskonałym tempie, w ciągu kilkunastu dni przebył liczącą ponad 300 km trasę Longyearbyen – Newtontoppen – Longyearbyen. Uczestniczące w wyprawie Ola i Gosia, wciąż pozostają jedynymi Polkami, które przebyły ten trudny podwójny narciarski zimowy trawers bez wsparcia skuterów.
3
Jeśli pragniesz podjąć wyzwanie i walkę o znalezienie się w znamienitym gronie osób, które o własnych siłach w warunkach zimowych osiągnęły szczyt Newtontoppen, serdecznie zapraszamy. Na trasie możecie spodziewać się warunków, które nie ustępują surowością tym, które panują na lodowej kopule Grenlandii. Wyprawa daje możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, niezbędnej do dalszej eksploracji Krain Polarnych.
Główne cele i jednocześnie atrakcje wyprawy:
- Szansa na zdobycie najwyższego szczytu Svalbardu – Newtontoppen (1717 m. n.p.m).
- Możliwość zdobycia na polarnym szlaku wiedzy dającej solidne podstawy do samodzielnych zimowych wypraw w rejony polarne.
- Rejs w zimowych warunkach do Billefiordu, gdzie rozpocznie się pochód na nartach. Lądowanie na lodzie morskim.
- Piramida – opuszczona osada rosyjska górnicza Billefiordu.
- Czternastodniowy marsz na nartach z saniami ekspedycyjnymi zaśnieżonymi dolinami polodowcowymi, po zamarzniętym morzu i płaskowyżu lodowcowym.
- Biwakowanie w warunkach zimowych, m.in. na nieosłoniętym przed wiatrem płaskowyżu lodowym Lomonosovfonna.
- Możliwość spotkania reniferów, pardw, fulmarów, fok obrączkowanych, lisów oraz niedźwiedzi polarnych.
Ekspedycję poprowadzi Krzysztof Michalski –z Daleką Północą związany od 1999 r. Łącznie koordynował i uczestniczył w ponad 50 turystycznych i naukowych projektach ekspedycyjnych w różnych częściach Svalbardu, Islandii i Grenlandii (jego polarne dossier znajduje się na stronie www.narval.com.pl).

Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się o szczegółach projektu narciarskiego „Ekspedycja narciarska na najwyższy szczyt Spitsbergenu – Newtontoppen”

Odwiedź nasz blog
Dowiedz się więcej o zimowym szlaku. Przejrzyj relację fotograficzną z wyprawy narciarskiej „Newtontoppen 2014″
Prosimy o kontakt mailowy (wyprawy@narval.com.pl)
Prosimy o kontakt mailowy (wyprawy@narval.com.pl)
Prosimy o kontakt mailowy (wyprawy@narval.com.pl)