Instrukcja obsługi Arktyki „Lodowy płaskowyż”
Kategoria: projekty specjalne (warsztaty polarne)
Termin: 14-17 lutego 2021 (4 dni)
Liczba Uczestników: od 4 do 6 + polarnik/polarnicy prowadzący grupę
Koszty: 1650 PLN
„Arktyka może być najbezpieczniejszym miejscem na świecie, trzeba mieć jednak do niej instrukcję obsługi”. Rozległe grzbiety i płaskowyże Karkonoszy i Gór Izerskich stanowią w Polsce namiastkę krajów polarnych. Zimą panują tutaj iście „arktyczne” warunki – niskie temperatury, huraganowe wiatry i silne zamiecie śnieżne. Zapraszamy na zimowe wyprawy najpiękniejszymi szlakami Sudetów Zachodnich. Pomiędzy Świeradowem Zdrój a Karpaczem pod opieką doświadczonych polskich polarników zasmakujecie życia na polarnym szlaku, zobaczycie jak radzić sobie w trudnych zimowych warunkach, posłuchacie opowieści o Dalekiej Północy.
1
Warunki na Równi pod Śnieżką są nieporównywalne z żadnymi innymi występującymi w Polsce. Szczególne położenie płaskowyżu sprawia, że normą jest tutaj wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Huragan w połączeniu z niską temperaturą sprawiają, że zimą temperatura odczuwalna spada poniżej – 30 stopni Celsjusza. Przed wszechobecnym mrozem i wichrem nie ma się tutaj gdzie schować, teren jest w przeważającej swej części płaski, a powyżej 1400 m n.p.m. roślinność jest już bardzo uboga…
2
Warsztaty w Karkonoszach stanowią finalny etap przygotowań dla osób pragnących uczestniczyć w naszych zimowych ekspedycjach narciarskich na Svalbardzie i Grenlandii. Na spitsbergeńskich płaskowyżach Lomonosovfonny i Amundsenisen oraz na lądolodzie Grenlandii lekko nie będzie. Również i tutaj nie liczcie na taryfę ulgową. Do znudzenia ćwiczyć będziemy rozstawianie i zabezpieczanie obozu w warunkach polarnych – w pełnym huraganie i przy trzaskającym mrozie.
3
Każdy ciągnie własne sanie ekspedycyjne. W pulkach cały arsenał sprzętu – namioty biegunowe, kuchenki, śpiwory polarne, łopaty i… oczywiście „centralne ogrzewanie”, czyli żywność. Program warsztatów zawiera kurs lawinowy oraz podstawy asekuracji na lodowcu.
Warsztaty poprowadzą: Andrzej Sokołowski (dowiedz się więcej) – doświadczony przewodnik wysokogórski i narciarski IVBV, ratownik i członek służby śniegowo-lawinowej górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach. Nad polarną sferą warsztatów czuwać będzie Krzysztof Michalski (dowiedz się więcej) – założyciel i współwłaściciel Narvala.
Wybrane zagadnienia warsztatów
- Kurs lawinowy
- Podstawy asekuracji podczas narciarskich trawersów lodowców (teoria i zajęcia praktyczne z podstawowych technik linowych)
- Techniki pokonywania różnych typów polarnego terenu (lodowce, zamarznięte morze, teren tundry) – teoria
- Analiza map rejonów polarnych pod kątem wyboru tras ekspedycji zimowych.
- Marsz z saniami ekspedycyjnymi w tym poruszanie się w trudnych warunkach atmosferycznych, podczas silnego wiatru i w warunkach ograniczonej widoczności (white out).
- Biwakowanie w warunkach polarnych – sztuka wyboru miejsc biwakowych, konstruowanie biwaku w trudnych warunkach atmosferycznych.
- Polarny zimowy sprzęt ekspedycyjny – omówienie, optymalizacja.
- Żywność i paliwo ekspedycyjne (zima) – omówienie, optymalizacja.
- Procedury łączności podczas ekspedycji, systemy energii.
- Sytuacje krytyczne podczas ekspedycji. Procedury wezwania służb ratowniczych.
- Ubezpieczenie ekspedycyjne Search and Rescue.

Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się o szczegółach projektu „Instrukcja obsługi Arktyki”

Odwiedź nasz blog
Przejrzyj fotorelację oraz obejrzyj film z „Warsztatów polarnych w G. Izerskich i Karkonoszach 2013″.
Program warsztatów
Warsztaty rozpoczynają się o godz. 11:00 w Karpaczu. Spotykamy się nieopodal Świątyni Wang przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Stąd czeka nas kilkugodzinne, w przeważającej części łagodne podejście z pulkami do urokliwego schroniska Samotnia. Każdy z Uczestników ciągnie swoje własne sanie ekspedycyjne. Ok. godz. 17:00 rozpoczną się prelekcje i zajęcia terenowe w ok. schroniska (kurs lawinowy oraz kurs asekuracji lodowcowej). Kolejne dwa dni będą wyglądały podobnie. W godz. 9:00 – 16:00 szlifować będziemy nasze umiejętności polarne wędrując na nartach z pulkami po Równi pod Śnieżką. Pomiędzy 17:00 a 21:00 odbywać się będą prelekcje i zajęcia praktyczne w ok. Samotni. Ostatniego czwartego dnia po śniadaniu zejście z pulkami do Karpacza. Ok. 14:00 zakończenie warsztatów.
Noclegi: 3 noclegi w pokojach dwuosobowych w schronisku „Samotnia” .
Uczestnicy warsztatów zobligowani są do stosowania się do rad i poleceń przewodnika i polarnika prowadzących warsztaty. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany trasy warsztatów w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub poważnych problemów zdrowotnych lub kondycyjnych Uczestników.
Koszt: 1650 PLN
20% kosztów – płatne w ciągu 7 dni od daty podpisania umowy,
pozostałe 80% kosztów – płatne do 7 dni przed rozpoczęciem warsztatów.
*Gwarancja zwrotu 100% kosztów w przypadku ograniczeń ruchu turystycznego związanego z potencjalną kolejną falą COVID 19.
Koszty obejmują:
- Wszystkie prelekcje i zajęcia praktyczne podczas warsztatów.
- Opiekę polarnika i przewodnika IVBV na trasie warsztatów.
- Koszt noclegów w dwuosobowych pokojach w schronisku „Samotnia”.
- Wypożyczenie sprzętu polarnego i górskiego (namioty, pulki, uprzęże, kaski).
- Ubezpieczenie NNW a podczas pobytu w Czechach KL.
Koszty nie obejmują:
- Sprzętu osobistego Uczestników w tym sprzętu narciarskiego (istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego za dodatkową opłatą, prosimy o kontakt z biurem).
- Kosztów dojazdu na miejsce startu warsztatów i powrotu z miejsca ich zakończenia.
- Wyżywienia (w schronisku istnieje możliwość zakupu żywności w lokalnej stołówce).
- Wszelkich innych kosztów nie ujętych w rubryce „koszty obejmują”.
* Uczestnicy mają prawo do uzyskania fachowej porady od biura Narval w zakresie odzieży ekspedycyjnej i osobistego sprzętu niezbędnego podczas wyprawy. Istnieje możliwość wypożyczenia za naszym pośrednictwem sprzętu narciarskiego. Cenniki dostępne są w naszym biurze.
Warunki atmosferyczne:
W styczniu i lutym na zaplanowanej trasie należy spodziewać się bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Grzbiet Karkonoski – odcinek pomiędzy Halą Szrenicką a Przełęczą Karkonoską oraz Równia pod Śnieżką to lokalizacje, gdzie prędkość wiatru często przekracza 100 km/h. W powiązaniu z temperaturami spadającymi poniżej – 20 stopni Celsjusza daje to bardzo silny czynnik wychłodzenia organizmu i zagrożenie hipotermią. W Karkonoszach mgły, silne opady śniegu i zamiecie często powodują, że widoczność nie przekracza kilku metrów.
Warunki terenowe:
Przeważająca część trasy poprowadzona jest przez stosunkowo mało wymagające kondycyjnie tereny górnych partii Karkonoszy. Deniwelacje terenu nie przekraczają tutaj 300 m. Szlak wiedzie łagodnymi stokami, których nachylenie nie przekracza kilku do kilkunastu stopni. Wyczerpujące jest natomiast kilkusetmetrowe podejście na miejsce startu warsztatów – do schroniska „Samotnia”. W rejonie Równi pod Śnieżką może pojawić się oblodzenie. Na całej trasie mogą występować trudne warunki śnieżne, zaspy i zastrugi, które wydatnie utrudnią nam wędrówkę. Udział w warsztatach wymaga podstawowych umiejętności narciarskich.