Instrukcja obsługi Arktyki „Pierwsze szlify”
Kategoria: projekty specjalne (warsztaty polarne)
Termin: 6 – 7 lutego 2021 (2 dni)
Liczba Uczestników: od 4 do 6 + polarnik/polarnicy prowadzący grupę
Koszty: 400 PLN
Nieuczęszczane zimowe leśne ścieżki, zaśnieżone łąki, zamarznięte bagna po których hula lodowaty wiatr to doskonały teren do nauki podstaw polarnego rzemiosła. Podczas tego etapu warsztatów przekonacie się, że transportowanie kilkudziesięciokilogramowego bagażu w saniach ekspedycyjnych, przy odpowiedniej technice i korzystnych warunkach śnieżnych jest prostsze, łatwiejsze i lżejsze niż noszenie najbardziej komfortowego plecaka. Postaramy się udowodnić Wam, że zimowe biwaki mogą być naprawdę przyjemne i przynosić wypoczynek.
1
Dzięki niezależności i umiejętności życia na szlaku bez pomocy z zewnątrz, bez potrzeby szukania schronienia w czterech ścianach będziecie wstanie docierać do miejsc niezwykłych, w okresie zimowym całkowicie bezludnych.
2
Wszystko to na szlakach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Centralnym punktem warsztatów będzie wieś Ponurzyca – przez wielu uważana za najpiękniejsze miejsce na Mazowszu. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy podziwiać można prawdziwie górski krajobraz, niczym w Beskidzie Niskim wędrować przez opuszczone dzikie sady, przyglądać się przydrożnym świątkom i wspaniałej dawnej wiejskiej architekturze drewnianej*
*Uwaga !!! Warsztaty odbędą się tylko wtedy, jeśli w zdefiniowanym terminie w Ponurzycy będzie śnieg.
Warsztaty poprowadzą Krzysztof i Ola Michalscy – współwłaściciele NARVALA, uczestnicy i koordynatorzy ponad 50 projektów ekspedycyjnych – turystycznych i naukowych w różnych częściach Svalbardu, Islandii i Grenlandii
Wybrane zagadnienia warsztatów
- Pochód na nartach z pulkami – dwie trasy po ok. 10 km każda.
- Biwakowanie w warunkach polarnych – podstawy.
- Analiza map rejonów polarnych pod kątem wyboru tras ekspedycji zimowych.
- Polarny sprzęt ekspedycyjny – omówienie, optymalizacja.
- Żywność i paliwo ekspedycyjne – omówienie, optymalizacja.
* Uwaga – udział w warsztatach nie daje podstaw do organizowania samodzielnych wypraw polarnych.

Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się o szczegółach projektu „Instrukcja obsługi Arktyki”
Program warsztatów
Warsztaty rozpoczną się w sobotę o godz. 9:00 w Ponurzycy. Zaprzęgamy się do pulek i wyruszamy na nartach na zimowe leśne szlaki południowej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jeśli warunki śnieżne na to pozwolą część trasy poprowadzona zostanie obrzeżem bagna „Całowanie”. Późnym popołudniem wrócimy do Ponurzycy. Prelekcje odbędą się w „Narvalówce”. Przy świetle świec znajdziemy czas aby wspominać dawne wyprawy, snuć plany przyszłych projektów polarnych. Namioty rozbijemy w okolicach chaty Narvala.
Kolejny dzień w całości poświęcony zostanie doskonaleniu umiejętności marszu na nartach z pulkami. Warsztaty zakończą się w niedzielę ok. godz. 17:00 w Ponurzycy.
Nocleg: w namiotach ekspedycyjnych nieopodal „Narvalówki”
Uczestnicy warsztatów zobligowani są do stosowania się do rad i poleceń polarnika prowadzącego wyprawę. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany trasy warsztatów w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub poważnych problemów zdrowotnych lub kondycyjnych Uczestników.
Koszt: 400 PLN
20% kosztów – płatne w ciągu 7 dni od daty podpisania umowy,
pozostałe 80% kosztów – płatne do 7 dni przed rozpoczęciem warsztatów.
*gwarancja zwrotu 100% wpłaconych zaliczek w przypadku utrzymywania się trudnych warunków epidemiologicznych w Polsce.
Koszty obejmują:
- Wszystkie prelekcje i zajęcia praktyczne podczas warsztatów.
- Opiekę polarnika na całej trasie wyprawy.
- Wyposażenie Uczestników w niezbędny sprzęt ekspedycyjny (namioty, pulki, kuchenki benzynowe wraz z paliwem)
- Ubezpieczenie NNW.
Koszty nie obejmują:
- Sprzętu osobistego Uczestników w tym sprzętu narciarskiego, śpiworów i karimat (istnieje możliwość wypożyczenia śpiworów zimowych oraz kompletnego sprzętu narciarskiego*).
- Kosztów przejazdu do/z Ponurzycy.
- Wyżywienia.
- Wszelkich innych kosztów nie ujętych w rubryce „koszty obejmują”.
* Uczestnicy mają prawo do uzyskania fachowej porady od biura Narval w zakresie odzieży ekspedycyjnej i osobistego sprzętu niezbędnego podczas wyprawy. Istnieje możliwość wypożyczenia za naszym pośrednictwem sprzętu narciarskiego oraz śpiworów polarnych (liczba śpiworów jest ograniczona). Cenniki dostępne są w naszym biurze.
Warunki atmosferyczne:
Na zaplanowanej trasie nie powinniśmy napotkać trudnych warunków atmosferycznych. W styczniu i lutym na obszarze Mazowsza temperatury rzadko spadają poniżej -20 stopni Celsjusza. Większość trasy poprowadzono leśnymi duktami i ścieżkami gdzie będziemy chronieni od wiatru. Należy pamiętać jednak, że na obszarach eksponowanych – rozległych łąkach i bagnach podmuchy wiatru w połączeniu z ujemnymi temperaturami mogą doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.
Warunki terenowe:
Przeważająca część trasy poprowadzona jest po mało wymagającym kondycyjnie, niemal płaskim terenie. Deniwelacje w rejonie Ponurzycy nie przekraczają 50 m, a nachylenie stoków nie przekracza kilku stopni. Na całej trasie mogą występować natomiast trudne warunki śnieżne, zaspy, zastrugi, oblodzenie a miejscami fragmentaryczna pokrywa śnieżna, co wydatnie utrudni nam wędrówkę.