Interior Svalbardu
Kategoria: projekt specjalny
Krajobrazy Svalbardu – lato 2021
Termin: 23 lipca – 3 sierpnia 2021 (12 dni)
Liczba Uczestników: 7-9 osób + 1-2 polarników prowadzących grupę
Koszty: 5100 PLN
Zielone wybrzeża fiordów zachodnich, kolonie ptaków na wapiennym klifie Alkhornet, miś na krach pod turkusowym klifem lodowca…oto typowe pocztówki ze Spitsbergenu. Serce tej arktycznej wyspy jest jednak zgoła odmienne.
1
To wielki lodowy płaskowyż, z którego wyrastają granitowe iglice. Szczególnie latem, niewielu spotkamy tam ludzi, bo i nie łatwo latem tam dotrzeć. Rzeki roztokowe, lodowce, wysokie przełęcze skutecznie odstręczają od tego miejsca. Ci jednak, którym udaje się to miejsce osiągnąć doświadczają prawdziwej spitsbergeńskiej wolności. Jest to obszar tyleż samo surowy, co piękny. Często mglisty, często wietrzny, labirynt potężnych lodowców, nunataków, moren, rzek i jezior…
2
Wyruszymy z Billefiordu, gdzie w dzisiejszych czasach zbyt wielu już turystów. Z każdym krokiem będziemy oddalać się od cywilizacji rosyjskiego miasta Piramida i baz naukowych Zatoki Petuniabukta ku sercu Spitsbergenu, które nadal pozostaje dzikie.
Atrakcje wyprawy
- Rejsy po wodach malowniczego Isfiordu.
- 11-dniowy trekking przez odludne obszary Spitsbergenu (wędrówka po spitsbergeńskiej tundrze, przekraczanie rzek lodowcowych, wędrówki po lodowcach, noclegi w namiotach ekspedycyjnych).
- Potężny lodowiec Mittag – Leffler, jego strefy szczelin, nunataki oraz jego strefa marginalna obfitująca w liczne jeziora.
- Spektakularne widoki na granitowe turnie oraz wielkie płaskowyże lodowe Nowej Fryzji, a także na południowe zwieńczenie Wijdefiordu, najdłuższego fiordu północnego Spitsbergenu.
- Kolorowy świat Billefiordu i opuszczone rosyjskie miasto Piramida.
Ekspedycję poprowadzi Krzysztof Michalski – z Daleką Północą związany od 1999 r. Łącznie koordynował i uczestniczył w ponad 50 turystycznych i naukowych projektach ekspedycyjnych w różnych częściach Svalbardu, Islandii i Grenlandii.

Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami aby otrzymać szczegółowy plan oraz warunki finansowe uczestnictwa w projekcie”Interior Svalbardu”

Odwiedź nasz blog
Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z Billefiordu.
Dzień transferowy – podróż na Spitsbergen
Nocleg: w namiotach ekspedycyjnych na campingu w Longyearbyen.
Dzień 1 – dzień aklimatyzacyjny w Longyearbyen
Start ekspedycji*. Przygotowanie sprzętu. Studiowanie map wyprawy. Wieczorem krótka wycieczka wzdłuż wybrzeży Advenfiordu – wspaniała panorama Isfiordu.
Nocleg: Camping Longyearbyen.
Dni 2-12. Ekspedycja
Rankiem wypływamy do Billefiordu, który powinniśmy osiągnąć wczesnym popołudniem. Lądujemy na jednej z kamienistych plaż Zatoki Adolfbukta zwieńczonej spektakularnym klifem Lodowca Nordenskiölda. Stąd obieramy szlak na północ. Poprzez przełęcze północno – wschodniego obrzeżenia Billefiordu przedostaniemy się w rejon Ziemi Olafa V i Nowej Fryzji. Po dotarciu do lodowca Mittag – Leffler ani nasza trasa, ani szczegółowe cele nie są ściśle określone. Będą one zależne od warunków pogodowych, terenowych – przede wszystkim stanu rzek oraz kondycji uczestników. Z pewnością jednak naszym priorytetem będzie eksploracja okolic nunataka Framstakken i jeziora Hoglandvatnet. Po wielu dniach wędrówki powrócimy do Billefiordu i opuszczonej rosyjskiej osady górniczej Piramida, skąd statek zabierze nas z powrotem do Longyearbyen. Wieczorem dwunastego dnia zakończenie ekspedycji*.
Noclegi: namioty ekspedycyjne. Ostatni nocleg – Camping Longyearbyen.
.Dzień Transferowy.
Powrotna podróż lotnicza ze Spitsbergenu.
* Wyprawa rozpoczyna i kończy się w Longyearbyen.
** Uczestnicy wyprawy zobligowani są do stosowania się do rad i poleceń polarników uczestniczących w ekspedycji. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany trasy ekspedycji w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub poważnych problemów zdrowotnych lub kondycyjnych uczestników wyprawy.
Koszt wyprawy: 5100 PLN
I rata – 20% kosztów (1020 PLN) płatne w ciągu 7 dni od podpisania umowy.
II rata – 80% kosztów (4080 PLN) płatne do 30 dni przed startem wyprawy.
Koszty obejmują:
- Transfery statkiem lub 12-osobowym pontonem ekspedycyjnym na trasie Longyearbyen – Billefiord – Longyearbyen.
- Opiekę doświadczonego polarnika na całej trasie ekspedycji.
- 3 noclegi na Campingu Longyearbyen
- Sprzęt niezbędny do podróży po arktycznym szlaku (namioty ekspedycyjne, kuchenki wraz z paliwem), a także sprzęt do nawigacji.
- Wyposażenie uczestników w sprzęt niezbędny do bezpiecznego poruszania się po lodowcu i przekraczania potoków lodowcowych: sprzęt asekuracyjny, wodery.
- Zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt do łączności oraz broń na wypadek spotkania z niedźwiedziami polarnymi.
- Ubezpieczenie SAR (Search and Rescue) do wysokości zdefiniowanej przez Gubernatora Svalbardu.
- Ubezpieczenia KL do kwoty min. 20 000 EUR.
Koszty nie obejmują:
- Transferu lotniczego na Spitsbergen (bilet powrotny ok. 1500-2000 PLN z poszczególnych miast Polski/Europy).
- Wyżywienia ekspedycyjnego (12+2 dziennych porcji – ok. 0.7 kg/ok. 40 PLN dziennie).
- Wszystkich kosztów nie ujętych w rubryce (koszty obejmują), w tym ewentualnych dodatkowych nieplanowanych kosztów noclegów na Campingu Longyearbyen (ok. 100 NOK/osobę/noc).
* średni kurs NOK w roku 2020 wyniósł ok. 0,5 PLN
Warunki atmosferyczne:
Podróżować będziemy przez różne strefy klimatyczne Spitsbergenu dlatego na planowanej trasie należy przygotować się na bardzo zmienne warunki atmosferyczne. Temperatura typowa – ok. + 5°C. Temperatury skrajne od 0°C do + 15°C. Prędkość wiatru max. 20–30 m/s. Mimo braku ujemnych temperatur deszcz w połączeniu z silnymi porywami wiatru może doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu. Należy więc zadbać o zaopatrzenie się w dobrej klasy odzież przeciwwiatrową i przeciwdeszczową. Konieczny będzie również śpiwór ze sztucznym wypełnieniem, który również w warunkach wysokiej wilgotności powietrza utrzymuje swoje własności termiczne. Od 20 kwietnia do 20 sierpnia na Spitsbergenie trwa dzień polarny i nie zapadają ciemności – przez 24 godziny słońce znajduje się ponad linią horyzontu.
Warunki terenowe:
Trasy morskie Longyearbyen – Billefiord, Billefjord – Longyearbyen Uczestnicy przebywają statkiem lub 12-osobowym pontonem ekspedycyjnym ubrani w kombinezony ochronne. Absolutnym priorytetem podczas wyprawy jest bezpieczeństwo. Miejscami szlak przebiega przez strefy kanionów, moren, bezpieczne partie „martwego lodu” i nieuszczelinione fragmenty lodowców. Utrudnienie w wędrówce stanowić mogą strefy podmokłej tundry, mokry śnieg na lodowcach oraz strefy rumoszu skalnego (konieczne dobrze zaimpregnowane buty górskie chroniące kostkę). Jeśli tylko będzie to możliwe potoki lodowcowe przekraczać będziemy w miejscach płytkich o słabym nurcie. Dziennie z plecakiem pokonywać będziemy dystans ok. 15 km, dzienna suma podejść nie przekroczy 500 m. Ciężar plecaków będzie wynosił ok. 20-25 kg na osobę i będzie się zmniejszać w miarę upływu dni wędrówki i zużywania paliwa oraz żywności. Podczas wyprawy w wybranych lokalizacjach biwaki będą rozstawiane na kilka nocy. Podczas dni, gdy podróżować będziemy bez obciążenia sprzętem ekspedycyjnym dziennie pokonywać będziemy dystans max. 20 km.
Archipelag Svalbard znany jest z występowania licznej populacji niedźwiedzi polarnych. Ekspedycja wyposażona jest w broń palną i rakiety sygnalizacyjne do odstraszania niedźwiedzi. Podczas wyprawy Uczestnicy zobligowani są do stosowania się do poleceń polarnika prowadzącego grupę.