Zew Arktyki – lato
Kategoria: wypoczynek
Krajobrazy Svalbardu – lato 2021
Termin: 15-21 lipca 2021
Liczba Uczestników: 6-9 osób + 1 – 2 przewodników
Koszty: 5400 PLN
Spitsbergen jest miejscem wyjątkowym w skali całej Arktyki. W ogromnej większości obszary położone pod 80 stopniem szerokości północnej charakteryzują się bardzo surowym klimatem i trudnymi, niestabilnymi warunkami lodowymi. Spitsbergen – wręcz przeciwnie. Dzięki obecności ciepłego prądu zatokowego Golfsztrom Spitsbergen latem jest przykładem Arktyki niemal przyjaznej i jednocześnie pełnej życia. W czerwcu, lipcu i sierpniu Morze Grenlandzkie wolne jest od paku lodowego co stwarza fenomenalne warunki do polarnej żeglugi. Kolorowa tundra wolna jest od śniegu. Trwa dzień polarny. Słońce świeci przez 24 godziny na dobę, a temperatury utrzymuje się w granicach 5-10 stopni powyżej zera – to aura niemal idealna na potrzeby pieszych wycieczek przyrodniczych. W pełni wykorzystamy powyższe udogodnienia podczas tej wyprawy.
1 Wyprawa podzielona jest na dwa wyraźne etapy. Podczas pierwszego z nich dotrzemy w rejon zatoki Ymerbukta i wielkiego lodowca Esmarkbreen,. Lodowiec stanowi absolutną ikonę zachodniego wybrzeża Spitsbergenu- wspaniały kilkudziesięciometrowej wysokości lodowy klif obłamujący się do Morza Grenlandzkiego, imponujące pola szczelin a wokół strzeliste alpejskie szczyty. W drodze powrotnej odwiedzimy rosyjską enklawę na Spitsbergenie – miasteczko górnicze Barentsburg.
2 Drugi etap to emocjonujący rejs pontonem ekspedycyjnym pod ptasie klify Fuglefjella oraz odpoczynek wśród zielonych dolin, malowniczych lodowców, kwiatów, ptaków i reniferów centralnej części wyspy – Ziemi Nordenskiölda.
3 Wyprawa polecana jest szczególnie tym, którzy po raz pierwszy zamierzają z nami odwiedzić Spitsbergen i jednocześnie chcą doświadczyć różnych sposobów podróży po Arktyce latem.
Atrakcje wyprawy
- Wspaniały krajobraz zachodniego wybrzeża Spitsbergenu – strzeliste alpejskie szczyty, dzikie lodowce Ymerbukty i Grönfiordu.
- Monumentalny krajobraz „stołowych gór” i rozległych dolin polodowcowych centralnej części Ziemi Nordenskiölda.
- Rejsy statkiem i pontonem po malowniczym Isfiordzie.
- Wędrówki po lodowcu, strefach moren (widoki na klify lodowcowe, lagunę lodowcową oraz pola szczelin) oraz po tundrze (spacery w strefie nadmorskiej, a także w górnych partiach dolin, przekraczanie rzek lodowcowych).
- Pobyt w Arktyce w czasie nazywanym „letnią eksplozją życia” – wspaniałe kolory letniej tundry Spitsbergenu, możliwość obserwacji ptaków (bernikle białolice, gęsi krótkodziobe, kaczki edredonowe, alczyki, nurzyki, maskonury) ssaków lądowych (lisy polarne, renifery) oraz ssaków morskich (foki, bieługi, w Ymerbukcie potencjalna możliwość spotkania morsów i niedźwiedzi polarnych).
- Nauka życia (wędrówki i odpoczynku) na polarnym szlaku latem, noclegi w namiotach ekspedycyjnych.
- Rosyjska osada górnicza Barentsburg.
- Longyearbyen – norweska stolica Svalbardu.
Patronat wyprawy

Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami aby otrzymać szczegółowy plan oraz warunki finansowe uczestnictwa w wyprawie „Zew Arktyki – lato”

Odwiedź nasz blog
Przejrzyj fotografie Marka Dudzińskiego z sezonu 2012 „Statkiem, pontonem psim zaprzęgiem, pieszo…Spitsbergen – lato 2012″
Dzień transferowy.
Przelot na Spitsbergen. Spotkania z polskim polarnikiem prowadzącym wyprawę na lotnisku w Longyearbyen i przejście na Camping Longyearbyen.
Nocleg: Camping Longyearbyen.
Etap 1 (dni 1-3) . Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu i Lodowiec Esmarkbreen. Rosyjska osada gónicza Barentsburg.
Start wyprawy*. Rankiem wsiadamy na pokład statku ekspedycyjnego i opuszczamy Longyearbyen. Około południa docieramy do zatoki Ymerbukta. Transport pontonem na brzeg zatoki i założenie obozu wśród moren lodowca Esmarkbreen. Popołudnie spędzimy na wędrówce pomiędzy urokliwymi jeziorkami polodowcowymi. Z morenowych wzgórz rozciągają się fantastyczne widoki na cały Isfiord i strzeliste góry zachodniego wybrzeża. Wieczorem wrócimy od obozu aby przeżyć swój pierwszy biwak w terenie. Będziemy musieli zachować szczególną ostrożność. To właśnie w tym miejscu latem 2015 nasz obóz odwiedził niedźwiedź polarny. Nawet jeśli miś nas nie odwiedzi, bezwzględnie powinniśmy zabezpieczyć żywność przed licznymi w tym rejonie lisami polarnymi…
Kolejny dzień w całości zostanie poświęcony na eksplorację potężnego lodowca Esmarkbreen. Rzadko zdarza się aby na tak relatywnie niewielkim obszarze skumulowanych było aż tyle form lodowcowych. Tego dnia podziwiać będziemy wysłodzoną lagunę lodowcową, po której pływają odłamane fragmenty lodu - graulery , potężną studnię do której z hukiem spadają wody roztopowe, wreszcie liczne pola szczelin, z których otchłani wyziera turkusowe serce lodowca. W drodze powrotnej z jednego ze wzniesień moreny bocznej podziwiać będziemy wspaniały kilkudziesięciometrowej wysokości obłamujący się do Morza Grenlandzkiego klif lodowca Esmarkbreen. Jeśli dopisze nam szczęście zaobserwujemy „cielenie” się lodowca i narodziny gór lodowych.
W trzecim dniu wyprawy po późnym śniadaniu ok. południa wracamy na pokład statku ekspedycyjnego. Przeprawiamy się na drugą stronę Isfiordu bacznie obserwując morze w poszukiwaniu fok, morsów i wielorybów. Z pewnością w podróży morskiej towarzyszyć nam będą ptaki – petrele, nurzyki, maskonury i mewy. Na krótki czas lądujemy w Barentsburgu. To niepowtarzalna okazja aby w komfortowych warunkach odwiedzić enklawę Rosji w Arktyce europejskiej. Kontrast pomiędzy infrastrukturą norweskiego Longyearbyen i rosyjskiego Barentsburga jest szokujący. W środku miasta oczywiście popiersie Lenina… Wracamy na pokład statku i obieramy kurs wschodni. Powrót do Longyearbyen przewidywany jest we wczesnych godzinach wieczornych.
Noclegi: namioty ekspedycyjne; ostatni nocleg tego etapu przewidziano na Campingu Longyearbyen.
Etap 2 (dni 4-7). Niezwykła przyroda Ziemi Nordenskiölda.
Ziemia Nordenskiölda to półwysep w centralnej części Spitsbergenu ograniczony od północy wielkim Isfjordem, od zachodu wodami Morza Grenlandzkiego, od południa zaś malowniczymi Bellsundem i Van Mijenfiordem. W północnej części półwyspu nad brzegami Isfjordu położona jest stolica Archipelagu Svalbard – Longyearbyen.
Charakterystyczna rzeźba terenu, niespotykane w innych częściach archipelagu bogactwo roślin i zwierząt oraz historia osadnictwa czynią Ziemię Nordenskiölda rejonem szczególnym. Jest ona jednym z najmniej zalodzonych obszarów Svalbardu na którym lodowce wycofały się w wyższe partie gór. We wnętrzu półwyspu przeważają rozległe skalne plato – górskie równiny zasłane gołoborzami, porozcinane kanionami i potężnymi dolinami polodowcowymi.
Od północy obszar ten zamknięty jest kilkusetmetrowymi pionowymi klifami, które w okresie letnim goszczą wielotysięczne kolonie ptaków odbywających lęgi. W dolinach bujnie rozkwita tundra. Jest to królestwo mchów, porostów i skalnic. Wzrok przyciągają delikatne białe maki polarne oraz różowe skalnice naprzeciwlistne – symbol Arktyki. Dnem dolin płyną warkocze wielkich rzek roztokowych zasilanych przez lodowce. Zielone brzegi rzek szczególnie upodobały sobie stada reniferów…
Naszą podróż po Ziemi Nordenskiölda rozpoczniemy od emocjonującego rejsu pontonem ekspedycyjnym pod ptasi klif Fuglefjella. Rejs pontonem to wyjątkowa okazja aby być naprawdę blisko świata polarnego morza. Zawrotna prędkość, podskoki na szczytach fal i jednocześnie petrele i maskonury niemal na wyciągnięcie ręki – oto w kilku słowach co nas czeka. Ubrani w specjalne kombinezony ratunkowe będziemy całkowicie bezpieczni. Po dotarciu do ptasiego bazaru przywita nas krzyk kolonii nurzyków i mew… Po powrocie z rejsu opuszczamy strefę morza i wkraczamy w świat dolin Ziemi Nordenskiölda. Przez kolejne trzy noce stacjonować będziemy w naszym wysuniętym obozie w górnej części Adventdalen. Do doskonały punkt wypadowy do lekkich aczkolwiek bardzo atrakcyjnych krajobrazowo wycieczek – do malowniczej doliny Foxdalen czy też na pobliski lodowy płaskowyż Foxfonna z którego rozciąga się oszałamiający widok na warkocze rzeki roztokowej Adventelvy oraz wschodnie rubieże Ziemi Nordenskiölda. Po kilku dniach odpoczynku wśród kwiatów, mchów i reniferów powrócimy do cywilizacji Longyearbyen.
Noclegi: namioty ekspedycyjne, ostatniego dnia nocleg na Campingu Longyearbyen.
Dzień Transferowy.
Powrotna podróż lotnicza ze Spitsbergenu.
* Wyprawa rozpoczyna i kończy się w Longyearbyen.
** Uczestnicy wyprawy zobligowani są do stosowania się do rad i poleceń polarników prowadzących grupę. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany trasy ekspedycji w przypadku napotkania wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, terenowych lub poważnych problemów zdrowotnych lub kondycyjnych uczestników wyprawy.
Koszt wyprawy: 5400 PLN
I rata – 20% kosztów płatne w ciągu 7 dni od podpisania umowy,
II rata – pozostała część kosztów (80%) płatne na 30 dni przed startem wyprawy.
Koszty obejmują:
- Transfery statkiem lub jachtem ekspedycyjnym na trasie Longyearbyen – Ymerbukta, Ymerbukta – Barentsburg – Longyearbyen.
- Podróż 12-osobowym pontonem ekspedycyjnym na trasie Longyearbyen – ptasie bazary Fuglefjella – Longyearbyen.
- Transfery samochodowe na trasach Camping – Port Longyearbyen/Dolina Adventdalen.
- Opiekę doświadczonego polarnika na całej trasie ekspedycji.
- Wypożyczenie przez Narval – ekspedycje polarne sprzętu niezbędnego do podróży po arktycznym szlaku (namiotów ekspedycyjnych, kuchenek wraz z paliwem), a także sprzętu do nawigacji.
- Wyposażenie uczestników w sprzęt niezbędny do bezpiecznego poruszania się po lodowcu i przekraczania potoków lodowcowych: sprzęt asekuracyjny, wodery.
- Zaopatrzenie ekspedycji w sprzęt do łączności oraz broń na wypadek spotkania z niedźwiedziami polarnymi.
- 3 noclegi na campingu w Longyearbyen.
- Ubezpieczenie KL do sumy min. 10 000 EUR i ubezpieczenie SAR (Search and Rescue) do kwoty zdefiniowanej przez Gubernatora Svalbardu.
Koszty nie obejmują:
- Przelotu na trasie Polska–Spitsbergen-Polska (od 1500-2000 PLN) – ekspedycja rozpoczyna się i kończy w Longyearbyen.
- Wyżywienia (koszt wyżywienia trekkingowego zawierającego żywność liofilizowaną to ok. 40 PLN/osobę/dzień).
- Opcjonalnych kosztów wstępu do Muzeum Polarnego (80 NOK*).
- Opcjonalnego dodatkowego noclegu na Campingu Longyearbyen (ok. 150 NOK*).
Warunki atmosferyczne:
Na planowanym szlaku należy przygotować się na warunki, które w polskich górach panują jesienią. Temperatura typowa – ok. 2-5 stopni Celsjusza. Temperatury skrajne od (-5) do + 15 stopni Celsjusza. Prędkość wiatru max. 20–30 m/s. Możliwe występowanie mgieł i długotrwałych aczkolwiek niezbyt intensywnych opadów deszczu. Mimo braku ujemnych temperatur warunki dużej wilgotności powietrza w połączeniu z silnymi porywami wiatru mogą doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu. Konieczna jest więc dobrej klasy odzież przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa oraz śpiwór ze sztucznym wypełnieniem, który nawet w warunkach wysokiej wilgotności powietrza zachowa swoje właściwości termiczne. Od 20 kwietnia do 20 sierpnia na Spitsbergenie trwa dzień polarny i nie zapadają ciemności – przez 24 godziny słońce znajduje się ponad linią horyzontu.
Warunki terenowe:
Trasy morskie Longyearbyen – Ymerbukta – Barentsburg – Longyearbyen Uczestnicy przebywają statkiem lub jachtem ekspedycyjnym. Należy zaznaczyć, że w przypadku tej ekspedycji statek/jacht stanowi jedynie środek transportu, a nie bazę noclegową. Noclegi zorganizowane zostaną na lądzie w namiotach ekspedycyjnych. Trasę Longyearbyen – ptasi bazar Fuglefjella – Longyearbyen Uczestnicy przebywają 12-osobowym pontonem Polar Circle ubrani w specjalne kombinezony ochronne. Podróż pontonem nie jest polecana dla osób cierpiących na urazy kręgosłupa i kobiet w ciąży.
Trasy lądowe poprowadzono łatwym technicznie i bezpiecznym terenem. Miejscami szlak przebiega przez strefy kanionów, moren i bezpieczne fragmenty lodowców. Utrudnienie w wędrówce stanowić mogą strefy podmokłej tundry, mokry śnieg na lodowcach oraz strefy rumoszu skalnego (konieczne dobrze zaimpregnowane buty górskie chroniące kostkę). Rzeki lodowcowe przekraczać będziemy w miejscach płytkich o słabym nurcie w specjalnych przystosowanych do tego ochraniaczach. Podczas wędrówek dziennie pokonywać będziemy dystans maks. 15 km, dzienna suma podejść nie przekroczy 500 m. Większość trekkingów odbędzie się bez obciążenia sprzętem ekspedycyjnym (z lekkimi plecakami). Wyjątek stanowić będą dwa krótkie odcinki na obszarze Ziemi Nordenskiólda (4 i 7 dzień wyprawy, 2 x ok. 5 km po płaskim terenie), na których przenosić będziemy sprzęt biwakowy do naszego obozu w górnej części Adventdalen. Ciężar plecaków na wymienionych odcinkach wynosić będzie ok 15-20 kg na osobę i będzie mniejszy pod koniec wyprawy, gdy zużyjemy część paliwa oraz żywności.
Archipelag Svalbard znany jest z występowania licznej populacji niedźwiedzi polarnych. Ekspedycja wyposażona jest w broń palną i rakiety sygnalizacyjne do odstraszania niedźwiedzi. Podczas biwaków wystawiamy całonocne wachty. Podczas ekspedycji uczestnicy zobligowani są do stosowania się do poleceń polarnika prowadzącego grupę.